Strona główna > Instalacje elektryczne > Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji elektrycznych?

Czym jest dokładnie instalacja elektryczna i jakie mamy rodzaje takowych instalacji? Obecnie na rynku można spotkać się z nowoczesnymi rozwiązaniami w kwestii elektryczności, a to wszystko dzięki stałemu rozwojowi nowych technologii. Oczywiście jest to z korzyścią dla nas, czyli użytkowników instalacji, ponieważ możemy cieszyć się niezawodnym dostępem do energii elektrycznej. Warto wiedzieć, jakie są dokładnie rodzaje instalacji elektrycznych i co się na nie składa.

Czym jest instalacja elektryczna?

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów instalacji, dobrze byłoby poznać ogólną definicję tego typu połączeń. Otóż instalacja elektryczna jest to zespół połączeń elektrycznych, które mają skoordynowane parametry techniczne, które mają napięcie znamionowe do 1000V prądu przemiennego oraz maksymalnie 1500V prądu stałego. Przeznaczone są do doprowadzania energii elektrycznej z sieci do odbiorników zainstalowanych w domach, czy fabrykach.

Podział instalacji elektrycznej

Możemy się tutaj opierać na bardzo różnych kryteriach, jednakże w zależności od występowania instalacji elektrycznej możemy podzielić je na: instalacje przemysłowe i nieprzemysłowe. Z kolei jeśli mówimy o czasie użytkowania, to podział dzielimy na stałe oraz prowizoryczne.

Jednakże warto podkreślić, że do instalacji elektrycznych zalicza się także instalacje:

  • Elektryczne alarmowe, ochrony mienia
  • Specjalne, np. w inteligentnym domu
  • Teletechniczne i komputerowe
  • Urządzeń takich jak sygnalizacja świetlna itp.

Nie chodzi tutaj o to, aby uczyć się podziałów na pamięć, bowiem tak naprawdę osoby specjalizujące się w elektryce powinny takie rzeczy wiedzieć. Jednakże jako zwykły użytkownik również powinieneś posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie, gdyż pomoże Ci to w rozróżnianiu tych instalacji i ewentualnym wyborze tej najlepszej, o ile kiedyś miałbyś do czynienia z podejmowaniem tego typu decyzji.

Warto poświęcić nieco czasu na zagłębienie się w tajniki elektroniki, bowiem zdecydowanie jest tutaj sporo interesujących rzeczy, które pokażą Ci działanie wielu urządzeń wokół Ciebie podczas wykonywania codziennych czynności.