Strona główna > Instalacje elektryczne > Instalacja elektryczna w inteligentnym domu

Coraz więcej osób decyduje się na tzw. inteligentną instalację w domach jednorodzinnych. Jednakże od czego w ogóle należy zacząć, aby było możliwe stworzenie takowej instalacji? Gdzie się zwrócić i jakie dokumenty załatwić? Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy koszt takiej inwestycji w ogóle ma szansę się zwrócić, bowiem mówimy tutaj o nieco większych kosztach, aniżeli w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Sterowanie jednym przyciskiem  

Być może nie jednym, ale na pewno za pomocą poręcznego pilota lub aplikacji w telefonie komórkowym. Technologia zdecydowanie poszła do przodu i oferuje potężne możliwości. Jednakże najpierw zajmijmy się wyjaśnieniem tego, w czym dokładnie mogą pomóc inteligentne domu i jak wygląda sterowanie wszystkimi systemami.

Najprościej można to określić jako pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej. Możemy bowiem zarządzać ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją, oświetleniem, czy roletami. To wszystko zupełnie bezprzewodowo i czasami nawet z odległości kilku kilometrów.

Automatyzacja może obejmować w zasadzie wszystkie elementy. Czyli jednym przyciskiem możesz włączyć zraszacze, zasunąć rolety, czy wyłączyć dane urządzenia elektryczne w domu.

Do czego zacząć?

Oczywiście od znalezienia wykonawcy, który pomoże Ci wszystko zaprojektować. Zdecydowanie najłatwiej inteligentne systemy wdraża się w domach, które są na etapie budowy. Wtedy też najprościej poprowadzić niezbędne instalacje i przewody. W przypadku, kiedy dom jest już wykończony, to sytuacja jest znacznie trudniejsza, a wdrożenie niektórych rozwiązań może być niestety niemożliwe lub będzie wymagało bardzo kosztownych przeróbek.

Kiedy już znajdziesz wykonawcę, to pozostaje kwestia odpowiedniego zaprojektowania instalacji, aby na pewno wszystko było dokładnie tak, jak oczekujesz. Warto powiedzieć profesjonaliście o tym, czego konkretnie oczekujesz i na czym najbardziej będzie Ci zależało. To zdecydowanie ułatwia pracę oraz wdrażanie poszczególnych zmian. Na koniec pozostaje już tylko czekać, aż wszystko zostanie zamontowane i oddane do użytku.