Strona główna > Instalacje elektryczne > Instalacja elektryczna w budynku drewnianym – jakie warunki trzeba spełniać?

Tak naprawdę instalacja elektryczna w domu drewnianym nie podlega żadnym szczególnym restrykcją. Zasady jej montażu są takie same jak w każdym innym budynku mieszkalnym. Czyli, najlepiej będzie w tym wypadku opierać się na normie PN-IEC 60364-5-51 oraz przede wszystkim zdrowym rozsądku.

Dobry plan to podstawa

Jak już mówiliśmy, projektowanie instalacji elektrycznej w domu nie będzie się w zasadzie jakoś znacznie różniło od wykonywania takiego projektu dla domu murowanego. Na samym początku konieczne będzie odpowiednie rozplanowanie ilości wszystkich gniazd wtyczkowych, wypustów, łączników i wydzielonych, jak również obwodów większych odbiorników energii.

Dodatkowo warto jest zachować szczególną ostrożność wynikającą ze specyfiki materiału budowlanego, czyli w tym wypadku drewna. Warto podkreślić, że drewno, którego używa się do budowania domów nie jest materiałem palnym, ponieważ zostaje wcześniej zaimpregnowane specjalistycznymi środkami. Na pewno jest to jednak materiał, który utrudnia oddawanie ciepła do otoczenia. Dlatego też, dla większego bezpieczeństwa można nieco bardziej zaostrzyć restrykcje podczas wykonywania tego typu instalacji. Przede wszystkim ograniczyć liczbę gniazdek wtyczkowych, czy też lamp, które znajdują się w jednym obwodzie. Przeważnie zalecana ilość gniazd w obwodzie to 10, co w budynku drewnianym można ograniczyć do 5 – 6 sztuk na obwód.

Dopiero kiedy sporządzisz listę potencjalnych odbiorników energii można przejść do właściwego projektowania instalacji. Najlepiej jest także zaplanować dodatkowe obwody, które mogą być przydatne w niedalekiej przyszłości. Przede wszystkim dotyczy to kuchni, gdzie mogą się pojawiać najróżniejsze sprzęty.

Umiar i bezpieczeństwo

Prawidłowo zaprojektowana instalacja nie powinna sprawiać najmniejszych problemów w przyszłości. Często wystarczy tylko trochę dłużej się zastanowić, aby wybrać jak najbardziej optymalne rozwiązania. Tym bardziej, że na rynku nie brakuje świetnych elementów, które możesz wykorzystywać w swoich domowych instalacjach elektrycznych. Niezależnie od tego, czy masz dom drewniany, czy murowany.