Strona główna > Instalacje elektryczne > Przewody elektryczne – dlaczego są takie ważne?

Na rynku można wyróżnić najrozmaitsze rodzaje kabli elektrycznych. Na co dzień w zasadzie ich nie widzimy, jednakże należy docenić tego typu produkty za to, że codziennie możemy korzystać w domu ze wszystkich sprzętów elektrycznych, takich jak pralka, telewizor, czy komputer oraz wiele, wiele innych.

Czym są przewody elektryczne?

Przewód elektryczny to nic innego jak taki przewód, który jest w stanie przewodzić energie elektryczną i który łączy poszczególne odbiorniki z przyłączem zasilania. Podstawowym elementem w tym wypadku jest miedziana lub aluminiowa żyła. Obecnie dostępne przekroje tych żył na rynku wynoszą od 0,2 do 500 mm2, dzięki czemu jest możliwe jest dobranie idealnych przewodów w zależności od obciążeń energetycznych.

Jeśli zaś chodzi o ilość żył, to można wyróżnić przewody jedno oraz wielożyłowe. Są również takie z izolacją i bez izolacji. Warto tutaj również podkreślić, że również same izolacje charakteryzują się różnymi cechami w zależności od rodzaju kabla.

Jaki rodzaje przewodów mamy?

Do najbardziej popularnych rodzajów można zaliczyć:

  • Przewód neutralny – połączony jest on z punktem neutralnym sieci energetycznej, jego izolacja zawsze jest koloru jasnoniebieskiego.
  • Przewód ochronny – jego główne zadanie, to ochrona przed porażeniem prądem. Może być również przewodem uziemiającym lub wyrównawczym. Kolor izolacji zawsze żółto-zielony.
  • Przewód fazowy – podczas normalnej pracy jest pod napięciem fazowym i służy do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. Jeśli mamy do czynienia z siecią trójfazową, to wtedy kable rozróżnia się za pomocą symboli L1, L2, L3, a kolory izolacji w tym wypadku to czarny, brązowy lub szary.
  • Przewód zerowy – nie znajduje się on pod napięciem podczas normalnej pracy. Występuje w liniach wysokiego napięcia.

Czy kabel jest tym samym co przewód?

Można powiedzieć, że kabel elektryczny jest rodzajem przewodu. Może się on składać z jednej lub wielu izolowanych żył, które za pomocą powłoki zewnętrznej są dodatkowo chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Kable elektryczne również mają swoje własne oznaczenia, podobnie jak przewody.