Strona główna > Przepisy > Protokół odbioru instalacji elektrycznej

Posiadasz mały domek jednorodzinny? Jeśli właśnie Ty go postawiłeś to z pewnością natknąłeś się już na protokół odbioru instalacji elektrycznej. Niektórym przysparza on wiele pytań oraz problemów. Także może się on nie podobać różnym ludziom, ale niestety takie jest prawo i nie za wiele do powiedzenia mamy w tej sprawie. Nikt jednak nie wymyślił takich przepisów, aby zrobić na złość obywatelom. Mają one służyć naszemu bezpieczeństwu, a także chronić nasz dom przed wypadkami związanymi z instalacją.

Jak to wygląda?

Protokołu nie możemy jednak odebrać sami. Wiąże się to z koniecznością wezwania osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia, a także narzędzia, które są niezbędne do sprawdzenia instalacji. Jesteś ciekawy jakie są koszty takiego odebrania? Wszystko jest oczywiście zależne od regionu, ale waha się w kwocie 150 do 400 złotych. W takiej cenie otrzymamy nie tylko pomiary, ale także protokół, który jest niezbędny do odbioru domu. Zazwyczaj Bez względu na to ile puszek , gniazdek i włączników posiada cena się nie zmienia. Wszystko jednak zależy od osoby wykonującej pomiary.

Kogo wybrać?

Co jeśli nie możesz się zdecydować kogo wezwać do swojej instalacji? Zawsze możesz znaleźć listę firm, które w Twoim regionie zajmują się takimi pomiarami i wydawaniem odpowiednich dokumentów. Przeglądając oferty nie powinieneś się jednak kierować jak najniższą ceną, ale poszukać dobrych fachowców. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo osób mieszkających w danym budynku. Jeśli więc ktoś zrobi byle jak przegląd, może się okazać, że odbije się to później na Twojej instalacji. Dlatego też, zwróć uwagę na to, aby znaleziony przez Ciebie fachowiec posiadał nie tylko uprawnienia, ale także nieposzlakowaną opinię.

Jeśli więc jesteś właścicielem domu to ponosisz odpowiedzialność za wszystkich domowników. Aby uchronić ich od wszelkich zagrożeń nie szukaj elektryka, który załatwi Ci wszystko po taniości oraz fałszywe dokumenty. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że jesteś bezpieczny we własnym domu.