Strona główna > Instalacje elektryczne > Pomiary uziemienia – czemu dokładnie służą?

Wydawać by się mogło, że budowanie domu, czy też jakichkolwiek obiektów to prosta sprawa, bo przecież wystarczy tylko mieć odpowiednich ludzi i wszystko idzie bardzo gładko. Niemniej jednak, w przypadku budowy wielkich obiektów takich, jak np. galerie handlowe, należy przygotować się na szereg wymogów prawnych, które koniecznie należy spełnić. Jednym z takich obowiązków są pomiary uziemienia, które muszą być okresowo przeprowadzane.

Po co w ogóle pomiary uziemienia?

Wszędzie tam, gdzie używane są urządzenia o napięciu elektrycznym powyżej 1 kV oraz do 1kV bardzo duże znaczenie mają pomiary uziemienia. Ma to szczególny wpływ na bezpieczeństwo całej instalacji oraz osób, które na co dzień będą z niej korzystały.

Co jest celem takich pomiarów? Otóż chodzi tutaj o wyznaczenie maksymalnej spodziewanej wartości rezystancji uziemienia dla sprawdzenia, czy na pewno spełnia ono wymogi szeregu aktów prawnych w zakresie prawa budowlanego. Przepisy te dotyczą ochrony przeciwpożarowej, odgromowej, jak również przeciwprzepięciowej.

Wybór najlepszych fachowców

Zdecydowanie wielką rolę odegrają tutaj ludzie, którzy będą dla Ciebie podobne pomiary przeprowadzali i wydadzą odpowiednią opinie. W żadnym wypadku nie należy decydować się na takie osoby, które budzą Twoje wątpliwości co do tego, że posiadają odpowiednie doświadczenie w kwestii wykonywania podobnych pomiarów. Lepiej jest zapłacić więcej, ale za to mieć pewność, że nikt nie uszkodzi instalacji. Oczywiście wypadki się zdarzają, nawet najlepszym. Ale co innego jeśli będzie to splot nieszczęśliwych wypadków, a co innego, kiedy instalacja nadaje się do remontu tylko przez niewiedzę elektryka.

W sieci znajdziesz pełno ofert od firm, które na co dzień zajmują się profesjonalnymi pomiarami. Mają na swoim koncie wielu zadowolonych klientów, którzy im zaufali i teraz bardzo sobie chwalą współpracę. Ty również możesz zostać jednym z nich i dlatego tez zalecamy daleko idącą ostrożność w tego typu sprawach. W szczególności, jeśli w grę wchodzi wykonywanie pomiarów zaawansowanej instalacji elektrycznej.