Strona główna > Instalacje elektryczne > Koszty wykonywania instalacji elektrycznych

Firm zajmujących się montażem instalacji elektrycznych jest na rynku bardzo dużo. Z tego względu można spotkać się z niemałymi rozbieżnościami w cenach, za zbudowanie pełnej instalacji elektrycznej w danym budynku. Najczęściej rozliczanie następuje w oparciu o montaż tzw. punktów elektrycznych, którymi mogą być np. lampy, gniazdka itd. Jednakże nie jest to jedyny sposób na rozliczenie się z wykonawcą.

Jak najlepiej się rozliczać?

Jak pokazuje praktyka, rozliczanie się od punktów elektrycznych niekiedy może prowadzić do nieporozumień na linii inwestor – wykonawca. Z tego powodu, zdecydowanie lepsze będzie oparcie rozliczenia na zupełnie innym sposobie. Najlepiej bowiem, jeśli wykonawca dokładnie zapozna się z projektem instalacji w danym budynku i na jego podstawie ustali wycenę, której będzie się trzymał w kolejnych etapach realizacji. Dzięki temu bardzo łatwo można uniknąć wszelkich nieporozumień.

Jeśli chodzi o koszty samych materiałów, które będą potrzebne do wykonywania instalacji, to koszty są bardzo różne. Najlepiej, jeśli materiały zapewni wykonawca, ponieważ on przeważnie może kupić je znacznie taniej.

Jaki orientacyjne ceny materiałów?

Nie można do tych cen podchodzić wiążąco, gdyż może być tak, że w Twoim markecie budowlanym prezentują się te ceny zupełnie inaczej.

Zazwyczaj przewody 3 x 2,5 mm(do gniazda) to cena około 200-230 zł za 100 metrów. Z kolei przewody oświetleniowe 3 x 1,5 mm to wydatek z rzędu 150 – 180 zł za 100 metrów. Jeśli chodzi o wyłącznik nadmiarowy do obwodów jednofazowych, to koszt jednej sztuki nie powinien przekroczyć 10 – 12 złotych. Wyłącznik różnicowoprądowy kosztuje około 100 zł, a łącznik oświetleniowy, czy gniazdo od 10 złotych.

Najlepiej jest wybrać się do marketów budowlanych w Twoim mieście i tam dokładnie skontrolować ceny wszystkich produktów, których będziesz potrzebował. To bardzo ważne, ponieważ nie warto od razu rzucać się na pierwszy lepszy sklep, ale przemyśleć swój wybór i dokonać absolutnie najlepszej oceny komponentów. Nie tylko pod względem cenowym, ale przede wszystkim jakościowy, bo przecież instalacja elektryczna ma Ci służyć przez kolejne kilkanaście lat.