Strona główna > Instalacje elektryczne > Montaż instalacji elektrycznej w kuchni

Na pewno Tobie również zależy na tym, aby instalacja elektryczna w kuchni nie powodowała żadnych problemów oraz została jak najbardziej schludnie zamontowana. To bardzo ważne, gdyż zapewne nikt nie chciałby, aby było widać jakiekolwiek kable, czy wtyczki, które zdecydowanie zakłócają cała estetykę pomieszczenia kuchennego.

Zdecydowana większość sprzętów kuchennych jest przystosowana do używania z gniazdem wtykowym. Wyjątek stanowią tutaj jedynie kuchnie indukcyjne, gdyż one przeważnie wymagają większej mocy i są podłączane bezpośrednio do puszki.

Rozwiązanie osobnych obwodów

Prawda jest taka, że im mniej jest gniazd wtykowych, tym instalacja będzie mniej zawodna i nie zacznie sprawiać problemów. Jeśli prowadzimy jeden obwód, z którego mają korzystać urządzenia przenośne, typu mikser, toster, czy robot kuchenny, to naraz nie powinno z niego korzystać więcej niż 5 takich właśnie sprzętów.

Kiedy dysponujemy sprzętami o mocy większej niż 2 kW, to wtedy musimy zapewnić zasilanie z innego obwodu. Kwestia oddzielnego obwodu dotyczy również kuchenki elektrycznej, piekarnika, czy zmywarki.

Oczywiście wykonywanie dodatkowych obwodów wiąże się również z przystosowaniem kolejnych zabezpieczeń na tablicy bezpiecznikowej, bo oczywiste jest, że każdy obwód powinien mieć własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe. Cała grupę obwodów trzeba wyposażyć w zabezpieczenie różnicowoprądowe o mocy 30 mA.

W jaki sposób prowadzimy przewody?

Najlepiej jest to robić w rurkach lub pod tynkiem, przy czym drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że w ogóle niewidoczne. Dzięki temu estetyka kuchni może być zachowana, a każdy z domowników cieszyć się dostępnymi gniazdkami i bezawaryjnym działaniem sprzętów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kable, które prowadzimy na stropie i są przykryte dodatkowo płytami gipsowymi muszą znajdować się w rurkach. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które nie wpływa szczególnie na wysokość ogólnych kosztów, a zdecydowanie przyczynia się do bezpieczeństwa.

Warto jest zadbać o instalację na odpowiednim poziomie. Tylko wtedy będzie się nią można cieszyć przez kilkanaście kolejnych lat bez większych problemów z działaniem. W żadnym wypadku nie próbujmy nadmiernie oszczędzać na elementach takowej instalacji, bowiem kiedyś możemy tego mocno żałować.