Strona główna > Instalacje elektryczne > Czy trzeba wykonywać pomiary elektryczne?

W nowych, jak również już używanych budynkach co jakiś czas wykonywane są pomiary elektryczne. Wiele osób kwestionuje ich zasadność, bo przecież jak coś działa, to nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na dodatkowe kontrole. Jednakże to wszystko jest określone przez przepisy prawa i należy się ich jak najbardziej trzymać. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo ludzi, którzy mieszkają w danym budynku, ponieważ niesprawna instalacja może doprowadzić do powstawania spięć i pożarów.

Kiedy należy wykonywać pomiary elektryczne?

Powinny być one przeprowadzane w każdej nowej oraz modernizowanej instalacji. Dodatkowo, raz na 5 lat zaleca się wykonywanie rutynowych kontroli, czy na pewno wszystko jest w porządku. Przepis ten dotyczy przede wszystkim kamienic, zakładów przemysłowych, galerii handlowych itd. Czyli można powiedzieć, że takich największych obiektów, gdzie instalacje elektryczne najczęściej są bardzo skomplikowane i wymagają zdecydowanie większej uwagi. Oczywiście najlepszą praktyką inżynierską będzie kontrolowanie instalacji co roku i rzeczywiście niektóre firmy decydują się na taki krok. To gwarantuje im szybkie wykrywanie ewentualnych usterek i niezawodne działanie instalacji przez kolejne lata.

Jak wykonywane są pomiary elektryczne?

Wszystko odbywa się za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych którymi dysponują elektrycy. Przeprowadzają oni serię testów napięciowych, dzięki czemu można łatwo ustalić, które fragmenty instalacji sprawiają ewentualne problemy.

Warto wiedzieć, że osoba wykonująca pomiary powinna mieć doświadczenie w tym co robi, bowiem wiele razy zdarzały się sytuacje, kiedy to niestety przez niewiedzę fachowiec doprowadzał do uszkodzeń instalacji. Zanim więc zatrudnisz kogoś do sprawdzania i przeprowadzenia tego typu pomiarów zalecamy najpierw dowiedzieć się, czy posiada on ubezpieczenie, które pokryje straty w razie jakichkolwiek problemów. Należy jednak podkreślić, że niecodzienne sytuacje zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym ludziom.